Warto wiedzieć

Słowniczek:

Nazwy, z którymi możemy się spotkać będąc pacjentem to leki na receptę Rx, leki i wyroby medyczne OTC oraz suplementy diety. Ważne, abyś wiedział, co kryje się pod tymi nazwami i czym tak naprawdę się one różnią!

Rx - wszystkie leki wydawane pacjentowi na receptę przepisywane przez lekarza. Odpłatność za nie może być częściowa i wynikać z poziomu refundacji NFZ lub będą to produkty pełnopłatne przez pacjenta.

OTC - to zaś wszystkie leki, które możemy dostać w aptece bez recepty. Decyzje o stosowaniu tego rodzaju leków bardzo często podejmuje sam pacjent, po konsultacji z farmaceutą.

Suplement diety - wydawane bez recepty; nie są lekami i nie mogą posiadać właściwości preparatu leczniczego! Stosując suplement diety nigdy nie masz pewności co do jego skuteczności i bezpieczeństwa. W Polsce do obrotu dopuszcza je Główny Inspektorat Sanitarny.

Unia Europejska (UE) monitorowania w sposób specjalny wybranych leków. Leki te są oznaczone czarnym trójkątem u dołu ulotki zawartej w opakowaniu oraz w Charakterystyce Produktu Leczniczego (informacje dla pracowników służby zdrowia)

Oznaczanie to zwraca uwagę na lek, który podlega ściślejszej kontroli

Oznaczenie to jest stosowane we wszystkich krajach UE od jesieni 2013 roku w celu łatwiejszej i szybszej identyfikacji monitorowanych produktów. Nie pojawi się jednak na opakowaniu leku.

Które leki podlegają specjalnemu nadzorowi?

  • Leki, które zawierają nową substancję aktywną, zatwierdzoną w UE po 01.01.2011r.
  • Produkty biologiczne np. szczepionki lub inne pochodzące z osocza krwi
  • Po warunkowym dopuszczenia produktu do obrotu w rynku farmaceutycznym
  • Producent musi przeprowadzić więcej badań by dostarczyć pełniejszej informacji n/t leku

Dzięki oznaczeniu przy pomocy czarnego trójkąta łatwiejsza jest szybka identyfikacja produktu. Pacjenci i pracownicy służby zdrowia zgłaszając działania niepożądane w stosunku do tak oznaczonych leków powodują, że nowe informacje mogą być szybko ocenione. Dzięki takiemu zabiegowi Europejskie władze mogą podjąć decyzję czy zatwierdzić lek w oparciu o ocenę korzyści i ryzyka dla pacjenta.